Кератоми

Кератома є доброякісним шкірним наростом, який з’являється на тілі за рахунок розростання рогового шару епітелію шкіри.

КератомаНа шкірі така пухлина може з’явитися після 30-40 років, жінки і чоловіки хворіють кератомами однаково часто.

Причини: причиною появи кератоми на тілі служить реакція зрілої шкіри на надлишок ультрафіолету, який позначається на розростанні епідермісу з наступним зроговінням.

КератомиКератома не є заразним захворюванням, схильність до неї передається спадково.

Симптоми: розвиватися кератома починає з плями на шкірі кавового або сіруватого кольору, яка лущиться. Поступово пляма починає збільшуватися і покриватися щільними корками, які часто відриваються і кришаться, що може супроводжуватися болем і кровотечею.

Різновиди кератоми:

Кератома себорейна (себорейний кератоз) проявляється на шкірі у вигляді плями коричневого або жовтого кольору, яка з часом здатна збільшуватися, ущільнюватися, темніти і покриватися тріщинами.

Себорейна кератома — одне з небезпечних захворювань, яке доставляє масу незручностей власникові. Крім неестетичного вигляду вона супроводжується лущенням, сверблячкою і іноді больовими відчуттями. Частина наросту іноді відпадає, в результаті чого відбувається кровоточивість. В разі пошкодження необхідно негайно звернутися до лікаря, тому що у відкриту ранку може потрапити інфекція, що викличе ускладнення.

Себорейна кератома найчастіше проявляється кількома утвореннями, які з’являються на шкірі в областях шиї, обличчя, кінцівок, а також під волосяним покривом.

- Кератома сенильна (старечий кератоз) — кілька утворень білястого або сірого кольору, яке з часом збільшується і набуває вигляду бляшок, покритих брудно-сірою кіркою, схильних до запалення.

Сенильна кератома проявляється у людей старше 30 років, частіше в області шиї, обличчя та тильної сторони кисті, рідше — на животі, грудях, передпліччя, гомілках і спини.

 Рогова кератома (шкірний ріг) проявляється на шкірі як лінійне або конічне утворення темного кольору, частіше піднімається над шкірою на кілька міліметрів. Форма і розмір такої кератоми бувають різними. Наріст може виникати абсолютно на будь-якій ділянці тіла,  як один, так і кілька.

Рогова кератома має здатність перероджуватися в злоякісну пухлину, тому від неї необхідно позбавлятися на ранній стадії появи.

 Фолікулярна кератома (фолікулярний кератоз) є рідкісним захворюванням, що виявляється у вигляді вузликів сіруватого або рожевого кольору, які в діаметрі досягають до 1,5 сантиметра. Зоною утворення фолікулярного кератозу у жінок служать області волосяного покриву: ділянка над верхньою губою і голова.

Сонячна кератома (актинічний кератоз) одне з передракових захворювань, яка найчастіше з’являється у чоловіків. Така кератома утворюється на ділянках шкіри, відкритих сонячним променям. Актинічний кератоз являє собою множинні осередки, покриті сірими сухими лусочками.

Лікування кератоми

Завжди слід пам’ятати, що самостійне лікування або видалення кератоми може принести шкоду здоров’ю. Травмування наросту може сприяти його переродження в гіршому випадку в плоскоклітинний рак, тобто тим самим є ризик погіршити процес позбавлення від кератоми.

Процедура видалення кератоми повинна проводитися тільки досвідченим фахівцем.

Існує кілька методик з видалення кератоми: 

 Лазерне видалення кератоми є найефективнішим методом. Видалення кератоми лазером в більшості випадків не викликає ніяких протипоказань. Така процедура проводиться один раз, при цьому в майбутньому не виникає повторної появи проблеми.

Видалення кератоми азотом (кріодеструкція). Процедура видалення кератоми рідким азотом проводиться без анестезії, під час операції пацієнт відчуває легке печіння. Через 7-10 днів після закінчення процедури кератома відпадає, залишаючи гладку рожеву пляму, яка протягом місяця просто зникне. Такий метод часто актуальний для видалення сенильної кератоми.

Електрокоагуляція. Процедура видалення кератоми за допомогою електрокоагуляції є методом термічного впливу на ушкоджену тканину високочастотним струмом. Після видалення кератоми ранка заживає під скоринкою, при правильному догляді, рубця на шкірі практично не залишиться.